Teho 20 kW (17500 Kcal/h)
Tuotekoodi | MAB70CED |
Tunniste | EN |
Nettopaino | 17,0 kg |
Varastotilanne | 2 kpl |
Ammattikäyttöön tarkoitettu legendaarinen Master- polttolämmitin tarjoaa laatua ja toimintavarmuutta rakennus-, teollisuus- ja maatalous käyttöön. Varustettu entistä sytytystulppaa tehokkaammalla ja kestävämmällä kipinätulppatekniikalla. Voidaan varustaa erikseen myytävällä TH2 termostaatilla.
Master on siirtynyt käyttämään myös CED -sarjan lämmittimissään kahta erillistä pitkäkärkistä kipinätulppaa (tupla -elektrodi).
Lämmittimen sytytyksen toimintaperiaate ei siis ole muuttunut mihinkään, käytännön kannalta ainoa muutos on kipinätulpan ulkonäössä ja varaosanumerossa.
Tehdas kertoo uuden ratkaisun mukanaan tuomiksi eduiksi seuraavat:
Kun perinteisen mallisessa sytytystulpassa kipinä kulkee lähes tulpan suuntaisesti, uudellajuuri tähän tarkoitukseen suunnitellulla kaksikärkielektrodilla varustetussa kipinätulpassa kipinä kulkee poikittain ilma/polttoainesuihkuun nähden. Lisäksi kärkiväli on pidempi jolloin kipinällä on enemmän aikaa sytyttää seos tasaisesti.
Master on siis edelleen se aito ja alkuperäinen, varmatoimisella kipinäsytytyksellä varustettu lämmitin. Nyt vain parannettuna versiona teknisen kehityksen ansiosta.
Tätä uutta tuplakärki-kipinätulppa-sytytystä ei tule edelleenkään sekoittaa niin sanottuihin hehkulanka/kuumalanka sytytyksellä varustettuihin lämmittimiin. Kyseessä ovat täysin eri sytytystekniikat.